Alvás / altatás tippek 1. rész
Szeretnék idegyűjteni néhány dolgot, ami megkönnyítheti a jobb alvást, illetve javíthat az alvás minőségén.
Számtalan helyen lehet olvasni arról, hogy milyen fontos az, hogy legyünk minél többet a friss levegőn, hogy mozogjunk, de ennek jelentőségét nem fogom most taglalni.
Az is bizonyos, hogy a könnyed esti ételek is szerepet játszanak abban, hogy miként alszunk. Én személy szerint
nagyon szeretem pl. a bebispenot.huoldalt, mivel egyrészt itt folyamatosan találkozom új dolgokkal, másfelől nagyon szimpatikus alternatívákat kínál arra, hogy az állati eredetű dolgokat kiválthassuk, más ízletes finomságokkal.
Mondom mindezt úgy, hogy én húsevő vagyok (szánom-bánom), viszont egyre jobban tárul fel előttem ennek az oldalnak illetve a vegán irányzatnak köszönhetően az ételek sokszínűsége. Csendben jegyzem meg, hogy egyre több húsos ételt vált ki nálunk olyan kence vagy pástétom, mely zöldségből készül csak. (Magamtól pl. eszembe nem jutott volna zöldborsó krémet készíteni mindaddig, még egy kedves vegán ismerősöm nem mutatta meg.) És mi tagadás, a főtt zöldborsó mogyoróval, olivával, citrommal és fűszerekkel krémesítve és keverve, a csemetém nagy kedvence is. Szóval ha ötletet szeretnél akkor katt ide: http://bebispenot.hu/vacs oraotletek-1-resz/!
(Egyébként az oldal hozzátáplálási és gyerektáplálási blognak indult, tehát amellett, hogy felnőttek is találnak benne tippeket, elsősorban egészséges gyerektápláláshoz ad ötleteket.)
Jó étvágyat!
Jó étvágyat!
A másik nagyon fontos dolog, hogy milyen szokásaink vannak. Itt sem győzöm hangsúlyozni, hogy az esti “ráhangolódás” nem csupán a gyerekeknél fontos! Ha televíziót nézünk közvetlen lefekvés előtt vagy a telefonunkat görgetjük, az általuk kibocsátott kék fény, nehezíteni fogja a melatonin hormon termelését, ami többek között az alvásért felelős. (Ugye épp ezért támogatja az alvást a Csillagfestés, mivel a belőle áradó fény, nincs hatással a hormon termelődésére). Nyilván a legoptimálisabb az lenne, ha közvetlen lefekvés előtt fél -egy órával, már nem használnánk kütyüket. A gyerekeknél viszont, még ki tudunk alakítani, egy optimális “menetrendet”, hogy gördülékeny legyen minden, mire az ágyba bújik.
Nyilván ha szülő vagy, már Te is belefáradtál abba, hogy mindent milliószor kell ismételni és kérni, mindig kitolódik a fürdés/alvás ideje. Próbáld a gyerekeket egy játékos, ösztönző módszerrel rendszerességre tanítani, amihez tök jó segítség lehet, ha rutin kártyákat használtok! De mutatok egy példát: http://sweetlittlehom e.hu/termek-kategoria/rutin-ka rtyak/
Az üres karikák arra szolgálnak, hogy beszámozzátok a kártyákat, így felállítva egy sorrendet. Kisiskolás gyerekeknek időpont is beírható, vagy berajzolható az óra. A módszerrel a legmakacsabb gyermek is szívesen bújik az ágyba és búcsúzik el esténként az utolsó kártyától!
A megfelelő ágy és matrac kiválasztása mellett nem árt arra is figyelni, hogy mi az amiben alszunk.
A kényelmes, könnyed viselet, a jól szellőző és épp az aktuális időjárásnak megfelelő ruházat (pl. nyitott ablaknál alvásnál), valamint kicsiknél a takaró, hálózsák használata is sokat tud javítani. A saját fiammal sokáig tanácstalan voltam. Néztem a táblázatokat, hogy mikor miként érdemes egy babát öltöztetni, és mivel a takarót folyton lerúgta magáról, így kezdtem el megismerkedni a baba hálózsákokkal. Nem is gondoltam volna, hogy ez mennyire meg fogja könnyíteni a dolgom, hiszen amellett, hogy nem tudott kibújni belőle, nem ébredt fel állandóan arra, ha épp “boogizott” álmában, hiszen Jackie Chanként nem karatézta le a kiságy rácsait.
Persze nem minden gyerek fogadja ezt el, nálunk is időszakos volt, de mindenképpen érdemes tenni egy próbát, hisz ahol nyugodt az anya, ott nyugodt lesz a csemete is. Hidd el! Amit szívből ajánlok ehhez, az pl. a www.nobile.hu. Náluk rengeteg információ segít megtalálni a számotokra tökéletes megoldást, illetve klassz cikkek is vannak fent, ahol Dr. Dénes Ivett alvásszakértő gondolatait is olvashatjátok. ( És nem mellesleg imádni való a design és minőségi a kivitelezés. )
És ami nekünk még bevált, így receptre írnám fel, az a kuckózásos leltározás :). Amikor minden lámpa elalszik és elköszönünk a játékoktól, akkor lassan kirajzolódnak felettünk a csillagok. Miközben mazsola figyeli őket és mutogat, én vagy mesélek vagy énekelek valamit, majd lassítok a mondandóm tempóján, monoton hangszínre váltok és elkezdem felsorolni, hogy ki és mi minden alszik már. Általában úgy, (hogy biztosítani tudjam elalvásig a folyamatosságot), hogy képzeletben végigveszem mi található a konyhában, egészen az ajtótól. Valahogy így: alszik már a kilincs, a kilincsben a lyuk is, alszik a küszöb, a küszöbben a szögek…. higgyétek el, ez annyira monoton és unalmas egy idő után, hogy sokszor magamat is ott felejtem, olykor pedig eszembe jut, hogy mennyi mindent hagytam esetleg a hűtőben :D.
Viszont nálunk prímán működik.
Ha Neked is van bármilyen tipped, praktikád, tanácsod írd meg kérlek, sosem lehet tudni kinek jönne jól!
Békés, nyugodt éjszakákat!